BİREYSEL KREDİLER

tarafından
83
BİREYSEL KREDİLER

Krediler ana başlık olarak ikiye ayrılır. Birincisi; Bireysel Krediler, ikincisi ise Ticari Kredilerdir.
Ticari Krediler çeşitliliği ve kapsamı daha fazla olması nedeniyle, burada ilk olarak Bireysel Kredilerden bahsedeceğiz.
Bireysel krediler 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar; İhtiyaç Kredileri (Tüketici Kredileri), Taşıt Kredileri ve Konut Kredileridir.
Bireysel krediler onay ölçümlemeleri birkaç aşamadan oluşmaktadır.
Birincisi skor sorgulama aşamasıdır; o ana kadar kullandığınız kredili banka ürünlerinin (kredi, kredi kartı, kmh/ek hesap vb.) ödeme performansları üzerinden hesaplanan bir puan türüdür. Bu puanın, her banka için farklılık göstermekle birlikte belirleyici puanın üzerinde olması beklenir. Fakat daha öncesinde takip kaydınız olması ve güncel yani son bir ay içerisinde yaşanan veya devam eden herhangi bir kredili banka ürünü (kredi, kredi kartı, kmh/ek hesap vb.) gecikmeniz olması durumunda talep ettiğiniz kredinin onay alma olasılığı oldukça düşmektedir.
İkinci aşama ise, seçtiğiniz vadedeki taksit tutarını ödeyebilecek gelir düzeyinize ve ödeme gücünüze bakılması; burada sadece yeni alacağınız kredinin taksit tutarına değil mevcutta devam eden diğer banka kredileriniz veya kredi kartı borçlarınızda hesaba katılmaktadır. Bu aşamada aile gelirinizide beyan edebilirsiniz fakat bunun dikkate alınabilmesi için ilgili aile bireyininde belgelerini bankaya vermeniz gerekmektedir. Banka bu kişinin size kefil olmasınıda isteyebilir. Ayrıca belgeleyebileceğiniz bir ek geliriniz (örneğin kira geliri vb.) varsa bu aşamada bu belgeleride banka ile paylaşmanız talep etmiş olduğunuz kredinin onay alma olasılığını yükseltecektir.
Genel olarak bu iki aşamada sorunsuz ilerlenilen krediler onay ile sonuçlanmaktadır.
Bu kredilerin teminatları, vade yapıları ve uygulama şekilleri bankadan bankaya değişkenlik göstersede burada genel kabul görmüş tanılar üzerinden anlatmaya çalışacağız.