İhtiyaç Kredileri (Tüketici Kredileri)

tarafından
97
İhtiyaç Kredileri (Tüketici Kredileri)

Ülkemizde, belkide dünyada en sık kullanılan kredi türü olan bu krediler genellikle kişilerin ani oluşan ve kısmen daha düşük tutarlardaki nakit ihtiyaçlarını finanse ettikleri bir kredi türüdür.
İhtiyaç kredileri genel olarak 24-36 ay vade ortalamasında kullanılmasına karşın taksit ödeme kolaylığı nedeniyle 48 veya 60 aya kadar vadelerde de kullanılmaktadır. Bu kredi türünde seçtiğiniz vadeye göre faiz oranınız değişim gösterebilmektedir. Faiz oranı ve vade yükseldiğinde toplamda ödeyeceğiniz faiz tutarınızda yükseleceğinden, vade tercih ederken ödeyebileceğiniz en kısa vadeyi tercih etmeniz çektiğiniz kredinin toplam maliyeti açısından avantajlı olacaktır. Ayrıca ilgili kredilerde vade artıkça kredilere uygulanan masraflarda artmaktadır.
Taksit sayısı uzadıkça taksit tutarı düşmekle ve size ödeme kolaylığı sunmakla birlikte yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı çekeceğiniz kredinin toplam maliyetini artırmaktadır. Belirttiğimiz gibi burada en dengeli kullanım şekli aylık ödeyebileceğiniz maksimum tutarı belirleyerek vadeyi kısaltmaya çalışmak verimli olacaktır.