Taşıt Kredileri

tarafından
196
Taşıt Kredileri

Taşıt kredileri kendi içinde ikiye ayrılmıştır. Bunlar; sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisidir.

Sıfır Araç Kredisi; Sıfır araç satan galerilerden alınan araçlar için aracın proforma fatura değerinin (ilave çıkartılabilir aksesuarlar hariç) %80 nine kadar finansman sağlayan bir kredi türüdür. Bu krediler araç satın almaya gittiğiniz araç bayisi/galerinin anlaşmalı olduğu bankası ile entegre bir kredi sistemi varsa bu sistem üzerinden giriş yapılarak ve imzaları yine galeri yetkilisi tarafından alınarak hiç bankaya gitmeden kullandırılabileceği gibi ilgili araç için alacağınız proforma fatura ile istediğiniz bir banka üzerinden de aynı kredilendirme işlemi yapılabilir.
Ayrıca bazı araç bayileri; banka dışında, bayisi oldukları araç markalarının finans sistemleri ilede kredilendirebilmektedir.
İlgili taşıt kredisi kullanılırken aldığınız aracınız üzerine krediyi kullandığınız kurum tarafından rehin konulmaktadır. Bu rehin kredi vadesi boyunca devam etmekte olup Taşıt kredisi finansmanı ile aldığınız aracınızı kredi taksitleriniz bitmeden satmak istediğinizde ilk olarak kullandığınız taşıt kredisini kapatmanız ve ilgili rehin şerhinin kaldırılması gerekmektedir. Rehinler eskiden ruhsata işlenmekteydi ve kredi kapaması akabinde krediyi çektiğiniz kurum rehin şerhinin kaldırma işlemini yazı ile bildirmekteydi. Burada siz rehin kaldırımını takip etmeniz hatta ruhsatı yenilemeniz gerekmekteydi. Yeni süreçte ilgili rehin, e-rehin sistemi üzerinden konulmakta olup kredi vadesinde yada erken kapama yapıldığında ilgili kurum tarafından aynı gün otomatik olarak yapılmaktadır.

İkinci El Araç Kredisi; Kişiler ikinciel araç satışı yapan galerilerden ya da 3. şahıslardan alacağı araçların finansmanı için kullandıkları kredi türüdür.
Burada alacağınız aracın yaşına göre çekeceğiniz kredinin finansman oranını değiştirmektedir. Genellikle 1-5 yaş arası arası araçlara sıfır araçlarda olduğu gibi araç değerinin %80 nine kadar kredi kullanılabilinmekteyken, 5-6 yaş %60 ve 6-8 yaş arası ise araç bedelinin %50 sine kadar kredi kullanılabilinmektedir. Burada araç yaşı hesaplanırken aracın model tarihi aydan bağımsız olarak 1 yaş olarak sayılmalıdır. Yani 2018 model bir araç 2019 yılında 2 yaşında kabul edilmektedir.
Burada bankalar araç değerini belirlemekte; ilgili aracın marka ve modeline göre kasko değerini baz almaktadır.
Alacağınız araç ilgili yaş aralığında ise taşıt kredisi kullanabilmek için ilgili aracın ruhsat fotokopisi, nüfus cüzdanınız ve resmi gelir belgeniz (maaş bordrosu, aile gelir belgesi, kira geliri vb. ek gelir belgeleri) ile bankaya başvurmanız gerekmektedir.
Taşıt kredisi ile alınan araçlar sıfır araçlarda olduğu gibi kredi vadesi sonuna kadar alınan araç üzerine kredi veren kurum tarafından rehin konulmaktadır. Rehin süreçleri sıfır araç kredileri ile aynı olması nedeniyle burada tekrar bahsetmeyeceğiz.